czwartek, 14 kwietnia 2011

Latarki czołowe - sposób na ciemność

Latarki czołowe od dawna są jednym z podstawowych elementów ekwipunku alpinistów i grotołazów. Jednak znajdują one zastosowanie również w przypadku zwykłych wypadów turystycznych, eskapad wędkarskich, a także w codziennych czynnościach np. przy takich czynnościach jak naprawianie samochodu nocą.
Większa dostępność latarek czołowych jest spowodowanie między innymi coraz nowszymi technologiami stosowanymi do ich produkcji na czele z diodami LED.
Do momentu pojawienia się pierwszych „czołówek”, w których zastosowano diody LED najpopularniejszym i właściwie jedynym rozwiązaniem było stosowanie małych, konwencjonalnych żarówek. Jednak tego typu oświetlenie charakteryzowa
4d722c579280d
ło się przede wszystkim większą wagą, krótkim czasem pracy na jednym komplecie baterii, większą podatnością na uszkodzenia orazgorszymi właściwościami oświetlającymi.
Jeszcze kilka lat temu nowego typu czołówki odstraszały wysoką ceną i przeznaczeniem raczej profesjonalnym, jednak teraz na rynku można kupić poza topowymi modelami również wiele modeli o bardzo przystępnej cenie, które w zupełności wystarczają do zastosowań codziennych.
Czym się różnią tańsze modele od tych droższych.
Przede wszystkim dwa parametry mają znaczenie dla określenia jakości latarki czołowej. Jest to natężenie światła generowane przez latarkę  a drugim parametrem jest czas przez jaki może pracować latarka na jednym komplecie baterii. Najlepsze modele latarek czołowych mają możliwość regulowania natężenia światłą co pozwala na płynny wybór między ilością potrzebnego światła, a czasem jaki może latarka działać. Posiadają również różne tryby działania, jak chociażby tryb pulsacyjny, czy rozproszonego światła. Są także dostępne na rynku modele, które usprawniają działanie latarki wystawionej na niską temperaturę, co zawsze skraca długość jej działania.
Czy jednak do zastosowań codziennych będą nam potrzebne topowe modele ?
Na pewno nie. Oczywiście warto wziąć latarkę, która generuje nieco mocniejsze światło, aby móc ją stosować w różnych warunkach.

Kije trekkingowe

Pamiętam, że jeszcze będąc kilkuletnim chłopcem podczas wędrówek z rodzicami po lasach czy górach często dobierałem sobie kije, które służyły mi do podpierania się gdy spacer był dłuższy.
Chociaż trudno było znaleźć dwa podobne kije, które nie były za bardzo pokrzywione, ani ciężkie a z drugiej strony dość wytrzymałe, to miło było poruszać się z nimi, a zwłaszcza z plecakiem na plecach.
Obecnie praktycznie wszystkie sklepy ze sprzętem górskim, a także dużo sklepów sportowych i turystycznych ma w swojej ofercie kilka rodzajów kijów trekkingowych, które taką funkcję pełnią.
Kije trekkingowe dostępne w sklepach ze sprzętem górskim są specjalnie zaprojektowane do długich pochodów najczęściej z obciążeniem po nierównym, górzystym terenie. Oczywiście komfort zapewniany przez takie kije jest nieporównywalnie większy w porównaniu do zwykłych kijków, ale w końcu za to płacimy.
Typowe kije trekkingowe są do tego konstrukcji składanej, a coraz częściej teleskopowej. Dzięki
4d775ac42938c
temu są o mobilniejsze i można je schować do plecaka, torby, czy przymocować do bocznej kieszeni plecak lub uprzęży. Poza tym kije trekkingowi posiadają pełne dostosowanie ich długości dzięki czemu każdy może je dostosować indywidualnie, co też podnosi komfort ich używania.
Kije trekkingowi są z jednej strony zwieńczone wygodnym uchwytem/rączką, która jest tak wymodelowana, aby pasowała do dłoni, dużo modeli posiada też specjalne zawieszenia na dłoń, czy nawet rękawice, dzięki czemu kij na pewno nam z ręki nie wypadnie gdzieś na wzniesieniu a dodatkowo zabezpiecza dłoń przed wiatrem. Z drugiej strony kije trekkingowe zakończone są róznego typu końcówkami od szpiczastych do „gumowych bucików”, które zwykle możemy wymieniać i dowolnie zamieniać zależnie od terenu po którym przyjdzie się nam poruszać.
Jeszcze jedną opcją, którą mają niektóre kije jest antywstrząs, który ma ochraniać przed obijaniem dłoni podczas marszów po twardej nawierzchni.
Oczywiście wszystkie kije skonstruowane są z odpornych i wytrzymałych materiałów, które także są niezwykle lekkie, aby nie sprawiały trudności podczas przemieszczania się jak i transportowania. Najczęściej jest to aluminium, a w przypadku topowych kijków jest to włókno węglowe, które jednak staje się dość niebezpieczne podczas burz, ponieważ przewodzi prąd i o tym zawsze powinniśmy pamiętać.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Kurtka w górach - softshell czy hardshell ?

Zakup odpowiedniej odzieży wierzchniej jest jednym z najważniejszych zakupów potrzebnych do komfortowego przemieszczania się po szlakach górskich. Wybór odpowiedniej kurtki wcale nie jest taki prosty, bo poza przedziałem cenowym mamy do wyboru wiele typów kurtek.
Obecnie na rynku możemy znaleźć rozwiązania pasujące do wspinaczki (kurtki techniczne), kurtki wiatroodporne (windstopery), kurtki softshellowe (oddychające podobne do bluz), typowo zimowe, czy w końcu 3 w 1 które najczęściej funkcjonują z odpinaną podpinką z polaru.
Ostatnio najczęściej pojawiająca się dyskusją w świecie ludzi uprawiających trekking oraz wspinaczkę górską jest wyższość kurtek softshellowych nad hardshellowymi i odwrotnie. Żeby chociażby w małym stopniu ogarnąć dyskusję trzeba najpierw zrozumieć zasady budowy oby rodzajów kurtek.
Softshell to nie do końca kurtka, ale też nie do końca bluza. Raczej coś pomiędzy obydwoma. Została stworzona po to, aby zapewnić duża oddychalność, sporą wiatroodporność i oczywiście gwarantować więszy zakres ruchu i elastyczność. Większość z softshelli jest anatomicznych, opinających dzięki czemu kurtka nie wisi i nie przeszkadza. Największym ich minusem jest natomiast to, że nie bardzo nadają się w zimniejsze dni, oraz podczas opadów deszczu.
Kurtki typu hardshell to najpopularniejsze dalej konstrukcje wykorzystywane w trekkingu oraz wspinaczce. Najczęściej są zbudowane z warstwy wodoodpornej, oddychającej membrany, oraz ewentualnego ocieplenia. Tego typu kurtki najlepiej chronią przed deszczem, a najlepsze modele przeradzają się w typowe 3w1 pozwalające na odpowiednią konfigurację do warunków atmosferycznych. Tego rodzaju kurtki na pewno wypadają gorzej od softshelli pod kątem oddychalności, wagi oraz swobody ruchów.
Co zatem wybrać?
Generalnie dobrze jest mieć taką i taką kurtkę, lecz mało kto może sobie pozwolić na taki komfort. Pojawia się coraz więcej głosów o tym, że softshelle spokojnie mogą zastąpić standardowe kurtki i zdecydowanie zmniejszyć ilość warstw noszonych na sobie. Największym problemem w tym przypadku jest słaba, a czasem nawet żadna ochrona przed deszczem, przez co i tak trzeba nosić ze sobą w plecaku cokolwiek, co można by było założyć na wypadek deszczu.
---
sklep górski

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl